Warszawski Dziennik Narodowy z 14 września 1939

Pobierz PDF

Opis

Komunikat wojenny Dowództwa Obrony Warszawy z dnia 13 września

Ubiegłej nocy i w ciągu dnia oddziały nasze wypierały nieprzyjaciela z bezpośredniego przedpola Warszawy.
W godzinach popołudniowych nieprzyjaciel dokonał silnego nalotu lotniczego na dzielnice północne i centrum miasta. Strącono 3 (trzy) samoloty.

Warszawa, 13 września 1939 roku

Obwieszczenie Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy o otwarciu sklepów

Izba Przemysłowo-Handlowa podaje do wiadomości następujące obwieszczenie Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy:

Obwieszczenie
Niniejszym podaję do wiadomości ogólnej, że we wszystkich wypadkach stwierdzenia opuszczenia sklepów i składów artykułów niezbędnych do zaopatrzenia ludności lub innych
celów związanych z chwilą obecną i niemożności uruchomienia sklepów tych w inny sposób, sklepy te będą otwarte, a znajdujące się w nich towary zostaną sprzedane na rachunek właścicieli przez specjalnie wyznaczonych przez Izbę Przemysłowo-Handlową kuratorów pełniących swe funkcje honorowo.
Komisarz Cywilny
(-) St. Starzyński

Kościoły na Pradze zniszczone

Lotnicy niemieccy dali poznać się jako powietrzni barbarzyńcy, którzy nie szanują szpitali, pociągów PCK, ludności cywilnej ani dzieci. Wszystko i wszystkich bombardują i ostrzeliwują. Nie uszanują również kościołów. Zniszczeniu uległy szczególnie kościoły Pragi: Matki Boskiej Zwycięskiej na Kamionku (ks. dziekan de Ville został kontuzjowany), kościół Św. Floriana. Kościół ks. ks. Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej spłonął.

Potrzebne są koce i materace

Ośrodek sanitarno-ratunkowy – Nowy Świat 5 zwraca się z prośbą o dostarczenie koców, materacy, miednic, umywalni (dla lekarza), szczotki do froterowania i środków opatrunkowych.

Ponowne bombardowanie Warszawy

Lotnictwo niemieckie ponownie bombardowało w środę Warszawę. Oczywiście żadnego z obiektów wojskowych lotnicy niemieccy nie trafili, zburzyli natomiast trzy domy, grzebiąc pod gruzami kilkadziesiąt kobiet i dzieci.
Parę bomb zapalających padło na robotnicze bloki mieszkaniowe.
Ogółem ofiarą „bohaterskich” wyczynów lotnictwa niemieckiego padło 16 kobiet i czworo dzieci.
To się nazywa bandytyzm.

Licencja / źródło

Warszawski Dziennik Narodowy, R. 5, 1939, nr 248AB, POLONA, wolna licencja (CC-BY - Uznanie autorstwa 3.0 Polska)

Plik podchodzi z e-kartki z dnia 14.09.1939